Диария и диета
Какви са причините за диарията?
Диарията най-често е следствие от остра инфекция на храносмилателната система (гастроентерит), която може да има вирусен или бактериален произход, последвана от хранително отравяне, а може да се прояви и като неблагоприятен ефект от приемането на хранителни добавки или лекарства (най-често антибиотици).
Този тип диария е остра и продължава от няколко дни до една или максимум две седмици. Поради значителна загуба на течности, електролити и хранителни вещества, диарията може сериозно да застраши състоянието на пациента.
Диарията може да бъде и следствие от алергии, непоносимост към определени хранителни съставки (най-често лактоза) и синдром на раздразненото черво, но може да възникне и поради тревожност или нервност. В такива случаи диарията може да е с много кратка продължителност, но може да продължи и по-дълго.
Хроничната диария обикновено продължава повече от четири седмици и най-често е следствие от тежки и хронични храносмилателни заболявания, като възпалителни заболявания на червата, целиакия, хроничен панкреатит и синдром на раздразненото черво. По време на толкова дълъг период човек започва да губи тегло, чувства се все по-зле, губи апетит и настъпва недохранване.
Как трябва да лекуваме диарията?
Първият и основен начин за лечение на диарията е откриването и отстраняването на причината. Спирането на диарията със сила не е решение.
Идеята, че диарията трябва да бъде спряна възможно най-скоро, всъщност изобщо не е добра. Диарията е естествен начин организмът да се освободи от токсините, тоест от бактериите, вирусите и паразитите, по възможно най-бързия начин. Ето защо бързото и неестествено спиране на диарията може само да влоши ситуацията.
В случай на хронична диария трябва незабавно да се консултирате с Вашия лекар. В този случай трябва да се открие причината за диарията и заболяването да се постави под контрол възможно най-скоро. Това намалява честотата на изхожданията и нормализира работата на червата.
Преждевременното, агресивно спиране на диарията не е решение.
Елиминирането на последствията от острата диария е първият начин за самопомощ. Целта е да се предотврати дехидратацията и загубата на енергия. Традиционно, отличен източник на течности, електролити, някои протеини и въглехидрати е обилната супа, и се счита за една от първите течности за рехидратация.
Пиенето на чай традиционно се свързва с лечение, но трябва да имаме предвид, че това всъщност са водни екстракти от лечебни билки, където всяка билка има свои лечебни свойства. Ако техните свойства са неизвестни, пиенето на чай може да причини повече вреда, отколкото полза, като по този начин се препоръчва да избягвате експериментирането и да се придържате към пиене на подсладен чай от шипка.
Днес съществуват специални, ясно формулирани соли или разтвори за рехидратация, които препоръчваме да се използват в случай на диария и за целия период на диарията. Има и научни доказателства, че приемането на хранителни добавки под формата на определени пробиотици може значително да допринесе за регенерация на чревната микробиота и по този начин да стабилизира функционирането на червата и да успокои диарията.
Как се прилага диета по време на диария?
Логичните въпроси, когато се появи диария, са какво да се консумира, има ли храна, която помага за облекчаване на диарията, храната може ли да предотврати недохранване, умора и други последствия от диарията.
Храната играе важна роля, но не може да лекува диария. Както острата, така и хроничната диария спират, ако болестта се лекува или причината е елиминирана, и с правилната диета можем да поддържаме сравнително добро състояние на организма.
Една от най-известните диетични мерки, която в повечето случаи се употребява при диария и за която е доказано, че е ненужна, е диетата BRAT (banana, rice, apple and toast; банан, ориз, ябълка и препечена филийка (БОЯПФ). Тази диета е много рестриктивна и нейната цел е да успокои диарията. Днес е известно, че този вид диета не допринася за спиране на диарията, а точно обратното; намалява приема на хранителни вещества, които са били изгубени вследствие на диарията, и на мазнини, които забавят преминаването на храната през червата и предпазват пациента. Ето защо с тази диета се злоупотребява и тя не се препоръчва.
Нормалната, балансирана и разнообразна диета без важни ограничения поддържа нормален прием на хранителни вещества и допринася за по-бързото възстановяване.
Тъй като тялото има свой защитен механизъм, някои храни, ястия и напитки няма да са подходящи за нас. В такива случаи е важно да слушате тялото си и да не се насилвате да консумирате нещо, което не искате.
Когато се появи диарията, спазвай балансирана и разнообразна диета. Това поддържа нормален прием на хранителни вещества и спомага за бързото възстановяване.
Когато имате диария, все още се препоръчва да избягвате сладки напитки, сокове и чай, но и кафе, което „отнема“ водата в червата и засилва чревната перисталтика, което дори може да влоши ситуацията. Същото се отнася и за много пикантна храна, ястия, приготвени на барбекю, бобови растения и зеле, които са по-трудно смилаеми и ни карат да се чувстваме подути. Тази храна не ни се отразява добре, когато имаме диария.
Що се отнася до дневното меню по време на диария, трябва да консумирате по-леки храни. Закуската Ви може да се състои например от хляб с масло и конфитюр или мед, млечен продукт за мазане, просо или овесена каша с банан, за обяд можете да приемете обилна супа с морков и макаронени изделия, ризото или макаронени изделия с по-лек сос, пилешко месо с варени картофи и салата, а като допълнителна закуска можете да хапвате сухи бисквити и плодове, както и пандишпанов кекс. Добра идея за вечеря е полента с кисело мляко, печива или сандвич.
Храненията трябва да са редовни, затова се препоръчват по пет хранения на ден, но те не трябва да са обилни; освен това се препоръчва да се приемат по-малки порции храна няколко пъти на ден.
В случай на остра инфекциозна диария е най-добре просто да се даде възможност на организма да се защити по естествен начин срещу причинителя на болестта. През това време тялото се нуждае от помощ и сила и Вие ще му ги дадете с правилна рехидратация, диета и употреба на хранителни добавки, като пробиотици и препарати с витамини и минерали.