Лесен и спокоен подход към отбиването от пелени

Има няколко метода за отвикване на децата от пелени – от такива, които се фокусират върху детето, през бързи и „ефективни“ методи, които действат за няколко часа или дни, до методи, с които трябва да започнете още когато бебето се роди.
[Translate to Bulgarian:] Metode za odvajanje od plenic

Прочетохте нашата статия От пелени до тоалетна – Първите стъпки за отбиване от пелени и открихте, че вашето мъниче е готово да бъде отбито от пелени. Йееееее! Но дългият процес едва сега започва.

Има няколко метода за отвикване на децата от пелени – от такива, които се фокусират върху детето, през бързи и „ефективни“ методи, които действат за няколко часа или дни, до методи, с които трябва да започнете още когато бебето се роди.

Кой ще изберете зависи изцяло от вас, но в тази статия ще се съсредоточим върху първия метод, т. нар. подход, ориентиран към детето или „спокоен подход“.

Спокойният подход може да бъде описан накратко като нежен, но структуриран, базиран на награди и постепенно учене.  

Според спокойния подход децата се научават да използват тоалетната или гърнето средно след девет месеца и това предизвиква най-малко разногласия между детето и родителите.

Как да подходите към отвикването от пелени (приучаването към гърне е представено по-долу, но можете да следвате същите стъпки и за приучаване към тоалетна)

1. Бавно запознайте детето с гърнето. Ако решите да приучите към гърне, поставете гърнето на пода в банята или детската стая. Детето може да го използва заедно с вас в банята, но ще се чувства по-спокойно, ако го използва в стаята си.

2. За няколко минути поставете детето на гърнето, докато е облечено. Ако е неспокойно, не му правете забележка. По-скоро четете заедно приказка или разказвайте, докато детето се успокои. Повтаряйте това за седмица или две.

3. Следващите няколко дни слагайте детето (без памперс след хранене) на гърне. Когато стомахът е пълен, шансовете за изхождане са най-големи. Все пак не притискайте детето и не изисквайте то да се изхожда по това време. Първо, оставете детето да се настани удобно на гърнето без памперс.

4. Детето ще проявява все по-голям интерес да сяда на гърнето, така че сега можете да го слагате, дори когато пелената е пълна или трябва да се смени. Повтаряйте това няколко пъти на ден, като обяснявате на детето си, че мястото на урината или изпражненията е в гърнето, затова го правите.

5. В крайна сметка ще научите детето си да използва гърнето сутрин, веднага след като се събуди, след хранене и преди да си легне. Дори да няма резултат, похвалете детето.

6. То вече е по-уверено да използва гърнето, така че можете да сваляте пелената за кратки периоди и да насърчавате детето да използва гърнето самостоятелно. Ако забрави, внимателно му напомняйте няколко пъти през деня. Може също да се наложи да помогнете на детето да се съблече и облече.

7. През следващите няколко седмици удължете времето без памперс. Детето трябва да е по гащи вкъщи, а когато ви няма, можете да си помогнете с памперси. Винаги носете гърнето със себе си.
 


 

8. Ако пелената остане суха, когато ви няма, а когато сте вкъщи, детето използва гърнето самостоятелно, можете да оставите памперсите у дома за следващото пътуване. Но все пак се уверете, че детето може бързо да стигне до тоалетната или гърнето, ако изпита нужда.

9. Контролирайте дефекацията през нощта само когато детето е напълно самостоятелно в използването на гърнето през деня.
 

Съвет на WAYA – всеки път, когато детето ви успее да изпикае или ака в гърнето, похвалете го или го наградете. Ако се случи инцидент, не правете забележка на детето и не се ядосвайте. Почистете малката локва и внимателно напомнете на детето да използва гърнето следващия път.

Предизвикателства при отбиването

Отучването от пелени изисква голямо търпение и разбиране от родителите. В допълнение към инцидентите, които могат да се случат, има и други предизвикателства, които могат да възникнат по време на отбиването, за които е добре да сте подготвени.

Дефекация веднага след използване на гърнето: ако детето пикае или ака веднага след използване на гърнето, това може да е знак, че не може да се отпусне, страхува се или все още не е готово да бъде отбито от пелени. Опитайте се да отпуснете детето, като четете книжки*, докато използвате гърнето. Ако това не е достатъчно, опитайте отбиването отново след няколко седмици.

 

Страх от използване на тоалетната: малките деца често се страхуват да използват тоалетната, като си мислят, че ще бъдат дръпнати по време на пускане на вода или че ще паднат в чинията. В такъв случай е по-добре да използвате гърнето. След като детето е уверено да използва гърнето, можете бавно да започнете да го запознавате с тоалетната. Избягвайте да използвате бебешки тоалетни седалки, тъй като те често са нестабилни и само задълбочават страха.
Неконтролирано изтичане на урина: много деца не знаят как да контролират пикочния си мехур дълго след като успеят да се изходят в гърнето. Продължавайте да възхвалявате успешните постижения, контролът върху пикочния мехур скоро ще последва.

Отказът да се използва гърнето: до 20% от децата не искат да акат в гърнето или тоалетната. Причините за това са страх и безпокойство, спорове с родителите, по-труден характер или болезнена дефекация поради запек. В началото можете да използвате памперси за акане, но бъдете близо до гърнето и продължете със спокойния подход. Ако детето има запек, първо трябва да се обърне внимание на този проблем, преди да се пристъпи към отбиване от пелени . Препоръчваме ви да прочетете тази статия.

Ядосване при пускане на водата: много деца виждат екскрементите си като част от тялото си и са изключително горди с тях. Това може да доведе до гняв, когато пускате водата, тъй като те не искат постижението им да изчезне. Отделете време, за да обясните на детето си какво представляват изпражненията и защо е необходимо промиване. Наградете съответно всяко успешно пускане на водата.

Детето използва тоалетната само у дома: често децата не искат да се изхождат никъде другаде освен у дома. Другите тоалетни са чужди за тях и може да имат различен начин на използване, с който децата не са запознати или ги плашат. Когато свиквате с други тоалетни, започнете с познати хора (баба, дядо, приятели) и винаги придружавайте детето в началото.

Обратно към използването на пелени: в периоди на стрес често се случва детето да започне отново да носи пелени. Най-често това се случва, когато се раждат братя и сестри, тъй като те искат да привлекат вниманието към себе си, или по време на големи промени – преместване в нов дом, от кошара в легло, нов настойник или смърт на любим човек. През това време запазете спокойствие и търпение и се съобразете с желанието на детето да носи памперс. Уверете се, че прекарвате и много качествено време с детето си. След няколко дни опитайте да отклоните вниманието от пелените и насърчете детето си да използва отново гърнето или тоалетната.

    Желаем ви успех и възможно най-малко инциденти!

    * Можете да намерите книжки по темата за приучване към тоалетна, които да четете на детето си, докато използва гърне или тоалетна: “Каю – време за гърне“, „Ходим на гърне“, и други.

     

    Източници: 

    1. The Perils and Pitfalls of Potty Training, Valerie Kimball, MD
    2. Toilet Training, Beth A. Choby, MD, and Shefaa George, MD
    3. Toilet Training: Common Questions and Answers, Drew C. Baird, MD, and Michael Bybel, DO, Carl R. Darnall Army Medical Center, Fort Hood, Texas, Adam W. Kowalski, MD, Winn Army Community Hospital, Fort Stewart, Georgia
    4. nijz.si/wp-content/uploads/2022/07/predsolski_otroci_prirocnik_za_izvajalce_vzgoje_za_zdravje.pdf
       
    back to top