Нека диарията не ви съпровожда по време на път
За пътна диария говорим, когато в рамките на 24 часа се случват три или повече неоформени изхождания и поне един придружаващ симптом:
- позиви за повръщане,
- отпадналост,
- стомашни спазми,
- повишена температура,
- спазми в ануса и изхождания,
- слуз или кръв.
В кои части на света е по-вероятно да прекарате много време в тоалетната?
Появата на диария по време на пътуване е съразмерна с честотата на хранителните прегрешения. Основният рисков фактор е областта, в която пътуваме. От гледна точка на рисковете за диария грубо светът може да бъде разделен на три области:
- области с голям риск (20-50 % вероятност да се сдобием с пътна диария): Латинска Америка, Африка, части от Изтока, Доминиканска република, Хаити и Азия;
- области със среден риск (8-20 % вероятност от пътна диария): Южна Европа, Израел, Южна Африка и голяма част от Карибските острови;
- области с малък риск (до 7 % вероятност от пътна диария): Канада, САЩ, Средна и Северна Европа, Япония, Австралия, Нова Зеландия и отделни части от Карибските острови;
В поне 90 % диарията се появява през първите две седмици от началото на пътуването , но може да се случи и по всяко друго време от престоя ни или дори след прибирането ни вкъщи.
По време на почивка диарията може да бъде предотвратена или симптомите да бъдат облекчени с правилните пробиотици
Кои храни са най-рискови
По-голямата част от случаите на пътна диария са предизвикани от бактерии, по-рядко от ротавируси и норовируси. Най-рискови за инфекция са влажните и сурови продукти (студени салати и сладки, хамбургери, сурови, студени сосове, необелени плодове, непастьоризирано мляко и млечни продукти, чешмяна вода), докато сухите продукти са главно безопасни (хляб, твърди сирена, обелени плодове, бутилирана вода и газирани напитки).
Храната е изначално безопасна, ако по време на готвене температурата в сърцевината превиши 71 °C и след готвене повече не се съхранявана. На пътуващите се препоръчва да се опитат да пият сигурни напитки и да не консумират вода от чешмата.
Можем да се инфектираме и при плуване. Затова на пътуващите не се препоръчва плуване в сладки или солени води, в които има съмнение за изливане на локалната канализация.
В пътуващата аптечка трябва да се включат и пробиотиците
Преди тръгване на път пътниците и туристите съветваме от гледна точка на безопасността на храната и напитките да се придържат към тези насоки. Неантибиотичните средства са най-важните средства за справяне с диария по време на път.
Пробиотиците, които съдържат културите Saccharomyces boulardii, групата от бактерии Lactobacillus и Bifidobacterium bifidum, са с доказана ефективност при пътна диария, което се доказва в множество изследвания. Пробиотиците имат добър профил на безопасност, който се запазва при продължителен прием.
При диария компенсирайте изгубените течности и електролити
В общия случай пътната диария не е нито страшно, нито животозастрашаващо състояние. Затова лечението е насочено към намаляване на неразположението и продължителността на диарията.
Първата цел е да се предотврати дехидратацията, която се развива по-бързо при кърмачетата, малките деца, възрастните и бременните, докато дехидратацията е рядка при здравите възрастни.
Болните, които страдат от лека форма на диария и при които не се налага регулиране на ежедневните дейности, могат да компенсират течностите и електролитите с прием на солени бисквити, постна супа, плодови и газирани сокове, сладки напитки, които не съдържат кофеин.
Пробиотиците благоприятно повлияват на по-късата продължителност на диарията, тъй като стимулират имунната система, конкурират се с вредните бактерии на определени места в чревната лигавица и предотвратяват размножаването на вредните бактерии.
При остри диарични състояния при децата, по-възрастните хора и бременните жени се налага по-интензивно компенсиране на течности с орални рехидратиращи течности (ОРТ). Освен вода ОРТ съдържат сложни захари и NaCl. Не са необходими специални ограничения в храната. Когато става въпрос за остра форма на диария с придружаващи симптоми, се прилага и антибиотично лечение.
Рехидратацията е най-важната мярка, когато се появи диария!
Nasvet za popotnike
Пътуванията в тропическите и субтропически области стават все по-достъпни и привлекателни за все по-голям кръг от хора. За съжаление пътната диария в тези области е много честа, тъй като от нея заболяват до 50 % от пътуващите в тези части на света.
Въпреки че болестта е в общия случай лека, може изцяло да повлияе на плановете ни за екскурзията. Затова е важно преди тръгване добре да обмислим как да избегнем диарията. Наясно сме обаче, че повечето хора не спазват препоръките за безопасен начин на хранене, но и че диарията може да възникне и при строго спазване на инструкциите.
Пробиотиците са наред със спазването на инструкциите за безопасно хранене още една възможност за предпазване от пътна диария. Пътуващите трябва да бъдат запознати с възможностите за самолечение и да знаят кога трябва да потърсят медицинска помощ.