Развитие на атопичен дерматит по време на бременност

Хормоните, които се грижат за здравословния растеж и развитие на вашето бебе в утробата, влияят и върху развитието на някои кожни заболявания по време на бременността. Сред тях най-често срещаното дерматологично заболяване е атопичният дерматит, така че прочетете статията и се подгответе добре за него.
Atopic dermatitis occurs in 10-30% of children.

Какво е атопичен дерматит?

Атопичният дерматит (АД) е особен вид екзема и най-често срещаното възпалително заболяване на кожата. Може да бъде свързано и с други проблеми като алергичен ринит, астма и хранителни алергии.

Проявява се като сърбяща, суха, зачервена кожа с екзематозни лезии, като кожата се усеща по-груба на допир.
Това дерматологично заболяване най-често се появява в (ранна) детска възраст, но по-късно може да се появи (отново) в тийнейджърските години, зряла възраст, по време на бременност и в менопауза. През последните години честотата му нараства.

Защо се развива атопичен дерматит по време на бременност?

Хормоните имат голямо влияние върху всички, но особено върху бременните жени. Кожата е чувствителна към естрогена и прогестерона, тъй като те регулират количеството на колаген и способността му да се свързва с водата, като по този начин влияят на структурата и еластичността на кожата.

Прогестеронът и андрогенните хормони (мъжки полови хормони като тестостерон) също влияят на кожата, влияейки отрицателно върху функцията на кожната бариера.

Атопичният дерматит е най-често срещаното кожно заболяване по време на бременност и представлява до 50% от всички дерматити по време на бременност.
Повишените количества на хормоните естроген и прогестерон по време на бременност влияят на имунната система, което води до по-голяма чувствителност към алергични реакции.    

Заболяването се проявява най-често в ранна бременност – при 75% от бременните преди третия триместър. От тях АД се развива като ново заболяване при около 80% от пациентите, а при една пета от пациентите се развива отново.

Атопичният дерматит се среща при 10-30% от децата и при 2-10% от възрастните.*

Как се проявява атопичният дерматит по време на бременност?

Бременните жени с атопичен дерматит могат да забележат големи, сърбящи и червени кожни лезии – обриви, петна, рани, образувания. Обикновено се появяват по ставите, а в някои случаи и по цялото тяло.

Обривите обикновено не са локализирани по ръцете, краката и зърната, което отличава АД от други дерматологични проблеми по време на бременност, като полиморфна ерупция на бременността (PEP) или гестационен пемфигоид (PG).

Сърбежът, който придружава АД, е по-лош през нощта, така че е възможно да имате и нарушения на съня. 

В същото време стресът може да влоши болестта и съответно качеството на живота ви.
Поради липсата на критерии, точната диагноза на атопичния дерматит по време на бременност е изключително предизвикателство. Затова доброто познаване на заболяването, неговите симптоми, редовното проследяване на състоянието на кожата и навременният преглед при лекар са ключови.

Сърбежът, който придружава АД, е по-лош през нощта, така че е възможно да имате и нарушения на съня.

Как да си помогнете при поява на атопичен дерматит по време на бременност?

Лечението на атопичен дерматит по време на бременност е изключително сложно, тъй като всички терапии трябва да са подходящи и за плода и неговото здраве. Затова бременните жени често избягват лекарствата и предпочитат по-леките форми на лечение.

Липсата на лечение обаче може да бъде рискова за бъдещите майки, а в същото време повечето терапии не са опасни за бебето. 

Говорете с Вашия лекар преди началото на лечението, за да Ви помогне да изберете най-добрата комбинация от терапии.

Вашият лекар може да предложи една или повече от терапиите, изброени по-долу, но това със сигурност не са всички, които са на ваше разположение:

1. Овлажняване на кожата: използването на овлажнители е най-честата форма на терапия при пациенти с АД, независимо от възрастта, съпътстващите заболявания или наличие на бременност. Винаги избирайте най-подходящия за вас и го използвайте поне веднъж, за предпочитане два пъти на ден. 

2. Локални кортикостероиди: често са първият избор за лечение на Ад и са доказано безопасни за употреба и по време на бременност. Единственият, който трябва да се избягва, е флутиказон пропионат. Говорете с Вашия лекар относно подходящия избор и дозировка.

3. Избягване на отключващи фактори: опитайте се да избягвате фактори, които влошават състоянието ви или които са били идентифицирани като отключващи от вашия лекар, доколкото е възможно. Те включват различни тъкани, определени храни или съставки, растения, животни и др.

4. Облекчаване на сърбежа: за облекчаване на сърбежа можете да използвате продукти с полидоканол и/или урея или перорални антихистамини, които са предимно безопасни за бременни жени. Обсъдете ги с Вашия лекар.

5. Циклоспорин А: е лекарство, което потиска реакцията на имунната система и може да бъде предписано само от лекар.

6. UV терапия: е форма на локална терапия, която се използва, когато другите форми на терапия не работят. При фототерапия с UV светлина (UVA и UVB) се облъчва цялото тяло или само част от него според указанията на лекаря. Терапията е безопасна за бременни жени, но може да доведе до хиперпигментация (мелазма) и намалени нива на фолиева киселина. Заместването на фолат се препоръчва след консултация с гинеколог.

Консумацията на полезни бактерии по време на бременност като превенция за развитие на атопичен дерматит при детето

За профилактика на АД при деца е изследвано и използването на добрите бактерии по време на бременност и в първите месеци след раждането на детето. Определена литература отбелязва, че консумацията на добра бактерия Lactobacillus rhamnosus GG като единствена терапия или в комбинация с други щамове от майката по време на бременност и след това от детето през първите месеци от живота може значително да намали риска от развитие на атопичен дерматит по-късно.

Капсулите WAYA Biotic съдържат Lactobacillus rhamnosus GG, най-изследваната млечнокисела бактерия в света.

 

*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448071/ (данни, базирани на изследвания сред хора в развития свят)

Източници: 

back to top