Зима и недостиг на Витамин Д
Не напразно наричат витамин Д „слънчевия витамин“. Той се генерира в кожата ни при излагане на слънчева светлина. Освен това, той присъства и в някои храни като месо, мазнини риби, обогатено мляко и сокове. Въпреки това, само чрез храната не може да си набавим достатъчно количество витамин D.
Защо витамин Д е жизнено важен?
Вероятно вече знаете, че витамин D е важен, защото ви помага да запазите костите и зъбите си здрави. Освен това е незаменим за ефективна работа на имунната система и мускулите. Много изследвания показват, че съществува връзка между дефицита на витамин D и развитието на рак, множествена склероза, алергии, сърдечно-съдови заболявания и диабет.
Дефицитът на витамин D води до дефицит на калций и фосфор и следователно до по-бавен растеж и развитие на костите. Тя причинява рахит при деца и остеопения или остеопороза при възрастни.
За здравословен растеж и развитие на костите се препоръчва ежедневно добавяне на витамин D3 в храната.
Витамин Д през зимата
Витамин D се произвежда в кожата ни под въздействието на UVB лъчите. Проникването на UVB лъчите се намалява при лоши метеорологични условия, когато прилагаме SPF слънцезащитни продукти или при хора с по-тъмна кожа. Например, меланинът в кожата на хора с тъмна кожа има същия ефект върху абсорбцията на UVB лъчите като SPF 15 слънцезащитен крем, когато се прилага върху лице с по-светла кожа. И в двата случая абсорбцията на UVB се намалява с 99%.1
Доброто поглъщане зависи от ъгъла на слънчевите лъчи. Колкото по-високо е слънцето, толкова повече UVB лъчи се абсорбират. През зимата слънцето е ниско, така че абсорбцията на UVB лъчите и следователно синтезата на витамин D намалява.
Независимо от сезона, с повишен риск от недостиг на витамин D са бебетата и малките деца; възрастните хора, при които се намалява способността за синтез на витамин D, хора с наднормено тегло, бременни жени, всички хора, които целенасочено избягват да се излагат на слънчева светлина.
Какво можем да направим?
През лятото и с подходящо излагане на слънце можем да генерираме достатъчно витамин D, който да ни е достатъчен и през цялата зима. Излишъкът може да се съхранява в мастните депа на организма ни, откъдето се освобождава, когато е необходимо.
За съжаление, след две седмици на почивка в морето, не можем да генерираме достатъчно количество витамин D за цялата година. Също така, някои от нас са особено внимателни, когато става дума за защита от слънце.
Кърмачетата и децата обикновено не се излагат на горещото лятно слънце. Но в случай, че са, внимателно прилагаме слънцезащитни продукти с висок SPF, обличаме ги със защитни фанелки и покриваме главите им. По този начин практически забавяме естественото производство на витамин D, което е от жизненоважно значение за здравословното развитие на децата.
Препоръчителната дневна доза са 400 IU (международни единици) витамин D на ден за деца до 1-годишна възраст, което е равно на 10 μg. Тийнейджърите обаче трябва да получават 400 до 1000 IU / ден.
Препоръчва се също така използвания витамин D да е в маслени суспензии, тъй като това премахва необходимостта от използването на добавки, които оказват влияние върху стабилността и могат да причинят алергични реакции.
Източници:
- Holick, Chen. Vitamin D deficiency: a worldwide problem with health consequences. Am J Clin Nutr April 2008 vol. 87 no. 4 1080S-1086S
- Benedik, E., Fidler Mis, N. New recommendations for vitamind D intake. Zdrav Vestn 2013; 82 supl 1: I-145–51